Tüm Alışverişlerde Ücretsiz Sigortalı Kargo
Bilgi & Sipariş 0212 570 16 73

Elmas ve Pırlanta Arasındaki Fark Nedir ?

Elmas ve Pırlanta Arasındaki Fark Nedir ?

ELMAS VE PIRLANTA ARASINDAKİ FARK NEDİR ?

Mücevher deyince en çok merak edilen konulardan bir tanesi elmas ve pırlanta arasındaki fark olmuştur. Elmas ve pırlanta, iki farklı değerli taş olarak gözükse de aslında ikisi arasında bir fark yoktur. Pırlantanın işlenmemiş haline elmas denir. Kesim şekilleri belirlendikten sonra ise pırlanta adını alır. Yer altında bulunan elmas çıkarıldıktan sonra işlenerek çeşitli takılar haline getirilir ve bu işlem sonucunda pırlanta takı gün yüzüne çıkar.

İnsanlar arasındaki genel görüş, elmasın pırlantadan daha değerli olmasıdır. Ancak durum hiç de öyle değildir. Pırlantanın kesimi daha zor olduğundan ve daha fazla ince işçilik istediğinden dolayı pırlanta daha değerli hale gelir. Bunun sonucunda elmas takılar pırlanta takılara nazaran daha uygun fiyatlarda sunulur.

Elmas ile pırlanta arasında fark var mıdır?

Elmas ile pırlanta arasındaki en belirgin fark elmas asıl olan ilk kesimlerden birisidir. Bununla birlikte pırlanta ile elmas arasında diğer fark ise kesim farkıdır. Pırlantanın bir külahı vardır ancak elmasta bu külah yoktur. Elmasın altı düzdür. Değerli taşlarda ışığın içeri girip çarparak çıkması parlamayı sağladığından ve bu hususta da elmasın altı olmadığından elmasın altına foya diye adlandırılan bir malzeme konulur ve elmasın ışıldamasına yardımcı olunur.

Elmasın fasetli kesilmiş haline yani diğer anlamıyla işlenmiş haline pırlanta denilmektedir. Faset pırlantaların üzerinde görünen açılı yüzeylere verilen isimdir. Pırlantanın üzerinde 57 adet faset bulunmaktadır. Bu fasetlere vuran ışık sayesinde pırlantanın ışıldaması işlemi gerçekleşir.

Sonuca bağlayacak olursak elmasla pırlantanın arasında pek de bir fark olmadığını açıklıkla söyleyebiliriz. Her iki değerli taşın hammaddesi aynıdır. Ancak ayıracak olursak pırlantaların elmasa oranla bir tık daha fazla işlenmiş hali diyebiliriz. Yani halk arasında elmas yüzük denilen değerli mücevher aynı zamanda pırlanta yüzük adı ile de anılır. İki değerli taşın standartları aynı olsa dahi pırlanta iyi ustaların ellerinden ince işçilik ile geçtiği için pırlanta elmasın yanında daha değerli kalır ve ona göre fiyatlandırılır.