Tüm Alışverişlerde Ücretsiz Sigortalı Kargo
Bilgi & Sipariş 0212 570 16 73

Pırlanta Hakkında

Pırlanta Hakkında

Pırlanta

                Pırlanta, elmasın üzerine gelen ışığı en iyi şekilde yansıtması için özel kesilmiş haline verilen isimdir. Bu kesim sonrasında elmasta 57 faset (yüzey) bulunur. Bu yüzeylerin her biri birer ayna görevi görür ve ışıkla muhteşem oyunlar oynarlar.

Bir pırlanta üç bölümden oluşur:

1. Taç bölümü

2. Kemer bölümü

3. Külah bölümü

          Bu bölümlerin her biri kesim sırasında oluşturulur ve ışığı en iyi şekilde yansıtması için belli simetri ve ölçüler kullanılmak zorundadır. Pırlantanın değerinin belirlenmesinde ve sınıflandırılmasında 4C kavramı etkili olur.

 Bu kavramın içeriği:

1. C: Carat/Karat

2. C: Clarity/Berraklık

3. C: Color/Renk

4. C: Cut/Kesim’ tir.

Karat (Carat)

          Pırlantaların ağırlığını ifade etmek için karat kelimesi kullanılır. 1 Karat gramın 5’ de 1’ine eşittir (1 karat = 0.2 gram). 1 karat 100 puandan oluşur ve Türkçe’ de bu puanların her birine santim denir. O halde 0.20 ct’lık bir taş 20 santim olarak ifade edilir. Karat yükseldikçe fiyat artar, fakat karatın artım oranı ile fiyattaki artım oranı doğru orantılı değildir. Örneğin; 0,50 ct elmasın fiyatı aynı kalitedeki 1,00 ct lik taşın yarısı değildir. 0,99 ct'den 1,00 ct'ye geçtiğimizde fiyat birim karat fiyatından yaklaşık %30 artar. Bu durumda bir taşın fiyatı bilinerek, başka ağırlıktaki bir taşın fiyatı basit denklemle çözülemez. Elmasa benzer diğer mücevher taşları ile elması ayırmak için basit bir matematiksel hesap yapılabilir. Bu hesabın formülü: Maksimum Çap x Minimum Çap x Yükseklik x 0,0062 = ct (Bu formülde en fazla %10 oynama olabilir.) Bu formül sayesinde pırlanta benzerlerinden ayrılabilir.

Berraklık (Clarity)

          Berraklık bir taşın içinde ya da yüzeyinde bulunan izler, kusurlar ve hasarlarla ilgilidir. Bu izlerin görünebilirliğine göre birçok gemolog tarafından bir değerlendirme yapılır ve sonuca ulaşılmış olur. Berraklık için kullanılan terimler ve açılımları:

LC: Loupe Clean Lup Temizi

VVS: Very Very Small İnclusions Çok çok küçük izler

VS: Very Smail Inclusions Çok küçük izler

SI: Small Inclusions Küçük izler Pique Çıplak gözle görülebilen izler.

LC: Lup ile görünmesi mümkün olmayan izler.

VVS: Lup ile görülmesi çok zor olan izler. Bu izler ancak mikroskop yardımıyla deneyimli bir gözlemci tarafından görülebilir.

VS: Lup ile ilk bakışta fark edilmeyen, ancak uzun bir incelemeden sonra göze çarpan küçük izler.

SI: Lup ile ilk bakışta fark edilen ancak çıplak gözle görülmeyen izler.

Renk(Color)

          Pırlantanın renginin belirlenebilmesi için renk tonlarına göre referans bir taş ile mukayese yapılır. Kılavuz taşların kesim ve boyutlarının aynı, berraklıklarının ise Sl2'den düşük olmaması gerekmektedir. D65(Gün ışığı veren lambalar - 6500Kelvin) beyaz ışık altında, külaha dik olarak deneyimli bir gemolog tarafından incelenmeli ve son karar taşın alt sınırına göre verilmelidir.

Florasans tespiti:

Florasan kategorileri şöyledir:

Nil : Hiç florasanı olmayan taşlar

Slight : Çok hafif florasanlı taşlar

Medium : Orta florasanlı taşlar

Strong : Güçlü florasanlı taşlar.

UV altında çok parlak mavi ışık verirler. Çıplak gözle de seçilebilecek bir maviliğe sahiptirler

Kesim (Cut)

          Elmasın ışık ile göstermiş olduğu oyunlarda, yapısına katılan katkı maddeleri kadar kesim biçiminin de önemi vardır. Kesim ölçü oranları ve simetri başlıkları altında incelenebilir. Ölçü oranları tablanın, tacın ve diğer bölümlerin hangi açıyla ve büyüklüklerle kesildiği ile ilgilenir ve taşa verilmek istenen özelliklere (ışıltı, dispersiyon) göre değişimler gösterir. Bu yüzden ölçü oranlarında göreli olarak birçok standart bulunmaktadır. Ölçü oranlarından bahsederken yüzde oran hesaplamaları yapılır ve bu yüzdeler pırlantanın kemer ölçüsüne göre yapılan hesaplamalardır. Örneğin çapı 3.90 mm olan bir taşın tablası 2.37 mm ise tabla ölçüsü %61 olacaktır. Bu değerlendirmeler için kullanılan bölümler ise taç yüksekliği, tabla genişliği, külah derinliği, kemer kalınlığı ve külah ucu boyudur. Tüm bu bölümler için standartlara oturtulmuş ölçü miktarları mevcuttur. 23 Simetri, ise pırlantanın faset kesimlerinin düzgünlüğü, kemer kesimi ile simetri bozukluklarıyla ilgilenir. Simetri taşa parıltıdan renk oyunlarına kadar birçok özellik kazandırır. Pırlanta kesimde asıl amaç taşın üzerine düşen tüm ışığı tabladan geri yansıtmaktır. Kesimdeki simetriden dolayı çıplak gözle taşı hareket ettirerek çok rahat fark edilecek optik bir olay ise dispersiyondur.

Barok Diamond yukardaki bütün bilgileri edinmiş bir çalışma ekibiyle, bütün Pırlantalı ürünlerini büyük bir titizlikle müşterileri için üretmektedir.